arrow

Om Sveriges Radios Symfoniorkester

Sveriges Radios Symfoniorkester är hela Sveriges orkester. Oavsett var i landet du bor kan du lyssna på orkesterns konserter i Sveriges Radio P2 i etern och på webben och flera av dem visas också i Sveriges Television.

SRSO. foto: Julian Hargreaves

Inför Radiosymfonikernas gästspel vid the BBC Proms 2014 blev Daniel Harding tillfrågad om varför de sticker ut ur mängden. ”Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga.” I en annan intervju sade Tomo Keller, en av orkesterns konsertmästare, att ”det är en ren glädje att spela med orkestern” och framhävde två unika drag: drivkraften att ständigt bli bättre, samt en sällsynt känsla och lyhördhet. Den skotske fotbollstränaren Sir Alex Ferguson liknade en symfoniorkester vid ett fotbollslag i just det att båda står och faller med samarbetet mellan spelarna. Med musikalisk uppfinningsrikedom och medlemmarnas utpräglade samspel kommer Sveriges Radios symfoniorkester garanterat att fortsätta ligga i musikalisk framkant på världens stora scener!

Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga

- Daniel Harding

Radiosymfonikernas historia

Sveriges Radios Symfoniorkester, eller Radiosymfonikerna, är en av Europas – kanske världens – bästa och mest mångsidiga orkestrar. Varje år framför de älskade verk ur den klassiska repertoaren och ny musik av spännande, samtida tonsättare som Victoria Borisova-Ollas, Magnus Lindberg och Unsuk Chin. Dessutom spelar de musik ur populära filmer och dator- och videospel och samarbetar med framstående jazz-, pop- och rockartister i en ständig strävan att utvecklas och bryta ny mark.

Läs mer om Radiosymfonikernas historia

Lediga tjänster hos Sveriges Radios Symfoniorkester

Hitta utannonserade tjänster här

Lyssna på Sveriges Radios Symfoniorkester

Länk till spellistan

Orkestermedlemmar

Malin Broman

Konsertmästare

malin.broman@sverigesradio.se

Tomo Keller

Konsertmästare

tomo.keller@sverigesradio.se
arrow

Julia Kretz-Larsson

Alternerande första konsertmästare

julia.kretz@sverigesradio.se
Ulrika Jansson. Foto: Thomas Carlgren

Ulrika Jansson

Andra konsertmästare

ulrika.jansson@sverigesradio.se
Motiv:
Beställare:
Fotograf:

Åsa Hallerbäck Thedéen

asa.hallerback_thedeen@sverigesradio.se

Svein Harald Martinsen

svein.martinsen@sverigesradio.se
VISA ALLA

Anders Jonhäll

Stämledare

anders.jonhall@sverigesradio.se

Linda Taube

Piccola

linda.taube@sverigesradio.se
Motiv:
Beställare:
Fotograf:

Niklas Andersson

Stämledare

niklas.e.andersson@sverigesradio.se

Andreas Sundén

Stämledare

andreas.sunden@sverigesradio.se

Dag Henriksson

Även essklarinett

dag.henriksson@sverigesradio.se

Mats Wallin

Även basklarinett

mats.wallin@sverigesradio.se
VISA ALLA

Eriika Nylund

Stämledare

eriika.nylund@sverigesradio.se

Riikka Repo

Alternerande stämledare

riikka.repo@sverigesradio.se
Motiv:
Beställare:
Fotograf:

Ann Christin Ward

Alternerande stämledare

annchristin.ward@sverigesradio.se
VISA ALLA

Bengt Rosengren

Stämledare

bengt.rosengren@sverigesradio.se

Emmanuel Laville

Stämledare

emmanuel.laville@sverigesradio.se
Motiv:
Beställare:
Fotograf:

Sofi Berner

Även engelskt horn

sofi.berner@sverigesradio.se
VISA ALLA
Motiv:
Beställare:
Fotograf:

Rick Stotijn

Stämledare

rick.stotijn@sverigesradio.se

Ingalill Hillerud

Alternerande stämledare

ingalill.hillerud@sverigesradio.se
VISA ALLA

Henrik Blixt

Stämledare

henrik.blixt@sverigesradio.se

Fredrik Ekdahl

Stämledare

fredrik.ekdahl@sverigesradio.se

Katarina Agnas

Även kontrafagott

katarina.agnas@sverigesradio.se
VISA ALLA

Mikael Oskarsson

Stämledare

mikael.oskarsson@sverigesradio.se

Håkan Björkman

Stämledare

hakan.bjorkman@sverigesradio.se

John Lingesjö

Bastrombon

john.lingesjo@sverigesradio.se
VISA ALLA
Motiv:
Beställare:
Fotograf:

Tomas Nilsson

Stämledare puka

tomas.nilsson@sverigesradio.se

Karl Thorsson

Stämledare slagverk

karl.thorsson@sverigesradio.se

Jan Huss

Alternerande stämledare puka slagverk

jan.huss@sverigesradio,se

Mats Nilsson

Alternerande stämledare slagverk

mats.s.nilsson@sverigesradio.se
VISA ALLA

Lennart Nord

Stämledare

lennart.nord@sverigesradio.se

Lisa Viguier Vallgårda

Stämledare

lisa.viguier-vallgarda@sverigesradio.se
Motiv:
Beställare:
Fotograf:

Tarjei Hannevold

Stämledare

tarjei.hannevold@sverigesradio.se