arrow

Om Sveriges Radios Symfoniorkester

Sveriges Radios Symfoniorkester är hela Sveriges orkester. Oavsett var i landet du bor kan du lyssna på orkesterns konserter i Sveriges Radio P2 i etern och på webben och flera av dem visas också i Sveriges Television.

SRSO. foto: Julian Hargreaves

Inför Radiosymfonikernas gästspel vid the BBC Proms 2014 blev Daniel Harding tillfrågad om varför de sticker ut ur mängden. ”Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga.” I en annan intervju sade Tomo Keller, en av orkesterns konsertmästare, att ”det är en ren glädje att spela med orkestern” och framhävde två unika drag: drivkraften att ständigt bli bättre, samt en sällsynt känsla och lyhördhet. Den skotske fotbollstränaren Sir Alex Ferguson liknade en symfoniorkester vid ett fotbollslag i just det att båda står och faller med samarbetet mellan spelarna. Med musikalisk uppfinningsrikedom och medlemmarnas utpräglade samspel kommer Sveriges Radios symfoniorkester garanterat att fortsätta ligga i musikalisk framkant på världens stora scener!

Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga

- Daniel Harding

Radiosymfonikernas historia

Sveriges Radios Symfoniorkester, eller Radiosymfonikerna, är en av Europas – kanske världens – bästa och mest mångsidiga orkestrar. Varje år framför de älskade verk ur den klassiska repertoaren och ny musik av spännande, samtida tonsättare som Victoria Borisova-Ollas, Magnus Lindberg och Unsuk Chin. Dessutom spelar de musik ur populära filmer och dator- och videospel och samarbetar med framstående jazz-, pop- och rockartister i en ständig strävan att utvecklas och bryta ny mark.

Läs mer om Radiosymfonikernas historia

Lediga tjänster hos Sveriges Radios Symfoniorkester

Hitta utannonserade tjänster här

Lyssna på Sveriges Radios Symfoniorkester

Länk till spellistan

Orkestermedlemmar

Malin Broman. Foto: Thomas Carlgren

Malin Broman

Konsertmästare

malin.broman@sverigesradio.se

Julia Kretz-Larsson

Alternerande första konsertmästare, tjänstledig hösten 2017

julia.kretz@sverigesradio.se
Ulrika Jansson. Foto: Thomas Carlgren

Ulrika Jansson

Andra konsertmästare

ulrika.jansson@sverigesradio.se

Åsa Hallerbäck Thedéen

asa.hallerback_thedeen@sverigesradio.se
Svein Martinsen. Foto: Thomas Carlgren

Svein Harald Martinsen

svein.martinsen@sverigesradio.se
Stanka Simeonova. Foto: Thomas Carlgren

Stanka Simeonova

Tjänstledig hösten 2017

stanka.simeonova@sverigesradio.se
VISA ALLA
Malin William Olsson. Foto: Thomas Carlgren

Malin William Olsson

Alternerande stämledare, tjänstledig 2017/2018

malin.william-olsson@sverigesradio.se
Per Öman. Foto: Thomas Carlgren

Per Öman

Stämledare

per.oman@sverigesradio.se
arrow

Karin Eriksson

Vikarie säsongen 2017/2018

arrow

Veneta Zaharieva Blendulf

veneta.zaharieva-blendulf@sverigesradio.se
arrow

Marie Gauci-Ancelin

Tjänstledig

marie.gauci-ancelin@sverigesradio.se
VISA ALLA

Anders Jonhäll

Stämledare

anders.jonhall@sverigesradio.se
Linda Taube. Foto: Thomas Carlgren

Linda Taube

Piccola

linda.taube@sverigesradio.se
Niklas Andersson. Foto: Thomas Carlgren

Niklas Andersson

Stämledare

niklas.e.andersson@sverigesradio.se
Andreas Sundén. Foto: Thomas Carlgren

Andreas Sundén

Stämledare

andreas.sunden@sverigesradio.se
Dag Henriksson. Foto: Thomas Carlgren

Dag Henriksson

Även essklarinett

dag.henriksson@sverigesradio.se
Mats Wallin.Foto: Thomas Carlgren

Mats Wallin

Även basklarinett

mats.wallin@sverigesradio.se
VISA ALLA
Eriika Nylund. Foto: Thomas Carlgren

Eriikka Nylund

Stämledare

eriikka.nylund@sverigesradio.se
Riikka Repo. Foto: Bo Söderström

Riikka Repo

Alternerande stämledare

riikka.repo@sverigesradio.se

Ann Christin Ward

Alternerande stämledare

annchristin.ward@sverigesradio.se
arrow
VISA ALLA
Ola Karlsson.Foto: Thomas Carlgren

Ola Karlsson

Stämledare

ola.karlsson@sverigesradio.se
Jan-Erik Gustafsson. Foto: Thomas Carlgren

Jan-Erik Gustafsson

Stämledare

jan-erik.gustafsson@sverigesradio.se
Ulrika Edström. Foto: Thomas Carlgren

Ulrika Edström

Alternerande stämledare

ulrika.edstrom@sverigesradio.se
VISA ALLA
Hans Larsson. Foto: Thomas Carlgren

Hans Larsson

Stämledare

hans.i.larsson@sverigesradio.se
Chris Parkes. Foto: Thomas Carlgren

Chris Parkes

Stämledare

chris.parkes@sverigesradio.se
arrow

Anna Ferriol de Ciurana

anna.ferriol_de_ciurana@sr.se
arrow

Rainer Seyfried

rainer.seyfried@sr.se
VISA ALLA
Emmanuel Laville. Foto: Thomas Carlgren

Emmanuel Laville

Stämledare

emmanuel.laville@sverigesradio.se
Bengt Rosengren. Foto: Thomas Carlgren

Bengt Rosengren

Stämledare

bengt.rosengren@sverigesradio.se
Sofi Berner. Foto: Thomas Carlgren

Sofi Berner

Även engelskt horn. Tjänstledig

sofi.berner@sverigesradio.se
VISA ALLA
Rick Stotijn. Foto: Thomas Carlgren

Rick Stotijn

Stämledare, tjänstledig halvtid

rick.stotijn@sverigesradio.se
Ingalill Hillerud. Foto: Thomas Carlgren

Ingalill Hillerud

Alternerande stämledare

ingalill.hillerud@sverigesradio.se
Emma Nyberg. Foto: Thomas Carlgren

Emma Nyberg

Tjänstledig hösten 2017

emma.nyberg@sverigesradio.se
arrow

Benjamin Ziaï

Tjänstledig hösten 2017

benjamin.y.ziai@sr.se
VISA ALLA
Henrik Blixt. Foto: Thomas Carlgren

Henrik Blixt

Stämledare

henrik.blixt@sverigesradio.se
Fredrik Ekdahl. Foto: Thomas Carlgren

Fredrik Ekdahl

Stämledare

fredrik.ekdahl@sverigesradio.se
Katarina Agnas. Foto: Thomas Carlgren

Katarina Agnas

Även kontrafagott

katarina.agnas@sverigesradio.se
VISA ALLA
Håkan Björkman. Foto: Thomas Carlgren

Håkan Björkman

Stämledare

hakan.bjorkman@sverigesradio.se
Mikael Oskarsson. Foto: Thomas Carlgren

Mikael Oskarsson

Stämledare

mikael.oskarsson@sverigesradio.se
John Lingesjö. Foto: Thomas Carlgren

John Lingesjö

Bastrombon

john.lingesjo@sverigesradio.se
VISA ALLA
Tomas Nilsson. Foto: Thomas Carlgren

Tomas Nilsson

Stämledare puka

tomas.nilsson@sverigesradio.se
Karl Thorsson. Foto: Thomas Carlgren

Karl Thorsson

Stämledare slagverk

karl.thorsson@sverigesradio.se
Jan Huss. Foto: Thomas Carlgren

Jan Huss

Alternerande stämledare puka slagverk

jan.huss@sverigesradio,se
Mats Nilsson. Foto: Thomas Carlgren

Mats Nilsson

Alternerande stämledare slagverk

mats.s.nilsson@sverigesradio.se
VISA ALLA
Lennart Nord. Foto: Thomas Carlgren

Lennart Nord

Stämledare

lennart.nord@sverigesradio.se
Lisa Viguier Vallgårda. Foto: Thomas Carlgren

Lisa Viguier Vallgårda

Stämledare

lisa.viguier-vallgarda@sverigesradio.se
Tarjei Hannevold. Foto: Thomas Carlgren

Tarjei Hannevold

Stämledare

tarjei.hannevold@sverigesradio.se
arrow

Axel Sjöstedt

Vikarie säsongen 2017/2018

VISA ALLA