arrow

Om Sveriges Radios Symfoniorkester

Sveriges Radios Symfoniorkester är en av Europas mest mångsidiga orkestrar. Repertoaren omfattar såväl de stora klassiska verken som spännande ny musik och i samarbeten med tonsättare, dirigenter och solister finns en ständig strävan att bryta ny mark. Orkestern är även hela Sveriges symfoniorkester. Oavsett var i landet du bor kan du lyssna på orkesterns konserter i etern och på webben genom Sveriges Radio P2 och flera av konserterna visas också på Berwaldhallen Play och i Sveriges Television.

Sveriges Radios Symfoniorkester med chefsdirigent Daniel Harding. Foto: Andrew Staples

Sveriges Radios Symfoniorkester med chefsdirigent Daniel Harding. Foto: Andrew Staples

Inför orkesterns gästspel vid BBC Proms 2014 blev chefsdirigent Daniel Harding tillfrågad om varför de sticker ut ur mängden: ”Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga.” Flera gånger har orkestern uppmärksammats för musikernas sällsynta känsla och lyhördhet. Den skotske fotbollstränaren Sir Alex Ferguson liknade i en intervju en symfoniorkester vid ett fotbollslag, i att båda står och faller med samarbetet mellan spelarna. Med orkestermedlemmarnas utpräglade samspel och musikaliska uppfinningsrikedom kommer Sveriges Radios Symfoniorkester att fortsätta ligga i musikalisk framkant på världens stora scener.

Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga

- Daniel Harding

Jag och mitt instrument

Medlemmar ur Sveriges Radios Symfoniorkester berättar om sitt instrument i radioprogrammet Nordegren & Epstein i P1, med start hösten 2018.

I studion hos Nordegren & Epstein

Lyssna på Sveriges Radios Symfoniorkester

Länk till spellistan

Lediga tjänster hos Sveriges Radios Symfoniorkester

Hitta utannonserade tjänster här

Orkestermedlemmar

Rick Stotijn

Solobasist

rick.stotijn@sverigesradio.se
arrow

Vakans

Stämledare

Ingalill Hillerud. Foto: Bo Söderström.

Ingalill Hillerud

Alternerande stämledare

ingalill.hillerud@sverigesradio.se
Benjamin Ziaï. Foto: Bo Söderström.

Benjamin Ziaï

benjamin.ziai@sr.se
VISA ALLA
Henrik Blixt. Foto: Bo Söderström.

Henrik Blixt

Stämledare

henrik.blixt@sverigesradio.se
Daniel Handsworth. Foto: Bo Söderström.

Daniel Handsworth

Stämledare

daniel.handsworth@sverigesradio.se
Katarina Agnas. Foto: Bo Söderström.

Katarina Agnas

Även kontrafagott

katarina.agnas@sverigesradio.se
VISA ALLA
Anders Jonhäll. Foto: Bo Söderström.

Anders Jonhäll

Stämledare

anders.jonhall@sverigesradio.se
Laura Michelin. Foto: Bo Söderström.

Laura Michelin

Stämledare

laura.michelin@sverigesradio.se
Linda Taube Sundén. Foto: Bo Söderström.

Linda Taube Sundén

Även piccola

linda.taube@sverigesradio.se
arrow

Matilda Andreu Bergström

matilda.andreu_bergstrom@sverigesradio.se
VISA ALLA
Malin Broman. Foto: Bo Söderström.

Malin Broman

1:a Konsertmästare

malin.broman@sverigesradio.se
arrow

Vakans

1:e Konsertmästare

arrow

Julia Kretz-Larsson

Alternerande 1:a Konsertmästare

julia.kretz@sverigesradio.se
Henrik Naimark Meyers. Foto: Bo Söderström.

Henrik Naimark Meyers

2:e Konsertmästare

Åsa Hallerbäck Thedéen. Foto: Bo Söderström.

Åsa Hallerbäck Thedéen

asa.hallerback_thedeen@sverigesradio.se
Iskandar Komilov. Foto: Bo Söderström.

Iskandar Komilov

Tjänstledig 2023/2024

iskandar.komilov@sverigesradio.se
Svein Harald Martinsen. Foto: Bo Söderström.

Svein Harald Martinsen

svein.martinsen@sverigesradio.se
Aleksander Sätterström. Foto: Bo Söderström.

Aleksander Sätterström

aleksander.satterstrom@sverigesradio.se
arrow

Emma Nyman

Vikarie

VISA ALLA
Per Öman. Foto: Bo Söderström.

Per Öman

Stämledare

per.oman@sverigesradio.se
Malin William Olsson. Foto: Bo Söderström.

Malin William Olsson

Alternerande stämledare, tjänstledig våren 2024

malin.william-olsson@sverigesradio.se
arrow

Jakub Nowak

Vikarie, alternerande stämledare

Karin Eriksson. Foto: Bo Söderström.

Karin Eriksson

Tjänstledig våren 2024

karin.eriksson@sverigesradio.se
arrow
arrow
Lachlan O’Donnell. Foto: Bo Söderström.

Lachlan O’Donnell

lachlan.odonnell@sverigesradio.se
arrow

Paula Hedvall

Vikarie

arrow

Chikako Sasaki

arrow

Sofia Kolupov

Vikarie

VISA ALLA
Eriikka Nylund. Foto: Bo Söderström.

Eriikka Nylund

Stämledare, tjänstledig våren 2024

eriikka.nylund@sverigesradio.se
arrow

Albin Uusijärvi

Stämledare

albin.uusijarvi@sverigesradio.se
arrow

Matilda Brunström

Vikarie

VISA ALLA
Niklas Andersson. Foto: Bo Söderström.

Niklas Andersson

Stämledare

niklas.e.andersson@sverigesradio.se
Andreas Taube Sundén. Foto: Bo Söderström.

Andreas Taube Sundén

Stämledare

andreas.sunden@sverigesradio.se
Dag Henriksson. Foto: Bo Söderström.

Dag Henriksson

Även essklarinett

dag.henriksson@sverigesradio.se
Mats Wallin. Foto: Bo Söderström.

Mats Wallin

Även basklarinett

mats.wallin@sverigesradio.se
VISA ALLA
Jan-Erik Gustafsson. Foto: Bo Söderström.

Jan-Erik Gustafsson

Solocellist

jan-erik.gustafsson@sverigesradio.se
Aleksei Kiseliov. Foto: Bo Söderström.

Aleksei Kiseliov

Solocellist

aleksei.kiseliov@sverigesradio.se
Ulrika Edström. Foto: Bo Söderström.

Ulrika Edström

Alternerande stämledare

ulrika.edstrom@sverigesradio.se
arrow

Antonio Hallongren

Tjänstledig våren 2024

antonio.hallongren@sverigesradio.se
arrow

Filip Lundberg

Vikarie

VISA ALLA
Chris Parkes. Foto: Bo Söderström.

Chris Parkes

Stämledare

chris.parkes@sverigesradio.se
arrow

Vakans

Stämledare

VISA ALLA
Emmanuel Laville. Foto: Bo Söderström.

Emmanuel Laville

Stämledare

emmanuel.laville@sverigesradio.se
Bengt Rosengren. Foto: Bo Söderström.

Bengt Rosengren

Stämledare

bengt.rosengren@sverigesradio.se
Sofi Berner. Foto: Bo Söderström.

Sofi Berner

Även engelskt horn

sofi.berner@sverigesradio.se
VISA ALLA
Håkan Björkman. Foto: Bo Söderström.

Håkan Björkman

Stämledare

hakan.bjorkman@sverigesradio.se
Mikael Oskarsson. Foto: Bo Söderström.

Mikael Oskarsson

Stämledare

mikael.oskarsson@sverigesradio.se
Martha Eikemo Andersen. Foto: Bo Söderström.

Martha Eikemo Andersen

Bastrombon

VISA ALLA
Tomas Nilsson. Foto: Bo Söderström.

Tomas Nilsson

Stämledare puka

tomas.nilsson@sverigesradio.se
Karl Thorsson. Foto: Bo Söderström.

Karl Thorsson

Stämledare slagverk

karl.thorsson@sverigesradio.se
Mats Nilsson. Foto: Bo Söderström.

Mats Nilsson

Alternerande stämledare slagverk

mats.s.nilsson@sverigesradio.se
arrow

Pelle Jacobsson

Vikarie

VISA ALLA
Lennart Nord. Foto: Bo Söderström.

Lennart Nord

Stämledare

lennart.nord@sverigesradio.se
Lisa Viguier Vallgårda. Foto: Bo Söderström.

Lisa Viguier Vallgårda

Stämledare

lisa.viguier-vallgarda@sverigesradio.se
Tarjei Hannevold. Foto: Bo Söderström.

Tarjei Hannevold

Stämledare

tarjei.hannevold@sverigesradio.se
Gianluca Calise. Foto: Bo Söderström.

Gianluca Calise

Stämledare

gianluca.calise@sverigesradio.se
VISA ALLA