arrow

Om Sveriges Radios Symfoniorkester

Sveriges Radios Symfoniorkester är en av Europas mest mångsidiga orkestrar. Repertoaren innefattar såväl de stora klassiska verken som spännande ny musik och i samarbeten med tonsättare, dirigenter och solister finns en ständig strävan att bryta ny mark. Orkestern är även hela Sveriges symfoniorkester och oavsett var i landet du bor kan du lyssna på orkesterns konserter i Sveriges Radio P2 i etern och online och flera av konserterna visas också i Sveriges Television.

SRSO. foto: Julian Hargreaves

Inför Radiosymfonikernas gästspel vid the BBC Proms 2014 blev Daniel Harding tillfrågad om varför de sticker ut ur mängden. ”Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga.” I en annan intervju sade Tomo Keller, en av orkesterns konsertmästare, att ”det är en ren glädje att spela med orkestern” och framhävde två unika drag: drivkraften att ständigt bli bättre, samt en sällsynt känsla och lyhördhet. Den skotske fotbollstränaren Sir Alex Ferguson liknade en symfoniorkester vid ett fotbollslag i just det att båda står och faller med samarbetet mellan spelarna. Med musikalisk uppfinningsrikedom och medlemmarnas utpräglade samspel kommer Sveriges Radios symfoniorkester garanterat att fortsätta ligga i musikalisk framkant på världens stora scener!

Orkestern har en otrolig ödmjukhet inför musiken och en underbar känsla för musikalisk fantasi och uppfinningsförmåga

- Daniel Harding

Förste gästdirigent

Klaus Mäkelä

Jag och mitt instrument

Medlemmar ur Sveriges Radios Symfoniorkester berättar om sitt instrument i radioprogrammet Nordegren & Epstein i P1, med start hösten 2018.

I studion hos Nordegren & Epstein

Lyssna på Sveriges Radios Symfoniorkester

Länk till spellistan

Lediga tjänster hos Sveriges Radios Symfoniorkester

Hitta utannonserade tjänster här

Orkestermedlemmar

Rick Stotijn

Stämledare

rick.stotijn@sverigesradio.se
arrow

Johane Gonzalez Seijas

Vikarie stämledare

johane.gonzalezseijas@sverigesradio.se
Ingalill Hillerud. Foto: Thomas Carlgren

Ingalill Hillerud

Alternerande stämledare

ingalill.hillerud@sverigesradio.se
Emma Nyberg. Foto: Thomas Carlgren

Emma Nyberg

Tjänstledig

emma.nyberg@sverigesradio.se
arrow

Benjamin Ziaï

benjamin.ziai@sr.se
arrow

Bård Ericson

Vikarie

bard.ericson@sverigesradio.se
VISA ALLA
Malin Broman. Foto: Thomas Carlgren

Malin Broman

1:e Konsertmästare

malin.broman@sverigesradio.se
Tomo Keller. Foto: Thomas Carlgren

Tomo Keller

1:e Konsertmästare

tomo.keller@sverigesradio.se

Julia Kretz-Larsson

Alternerande 1:e Konsertmästare

julia.kretz@sverigesradio.se
Ulrika Jansson. Foto: Thomas Carlgren

Ulrika Jansson

2:e Konsertmästare

ulrika.jansson@sverigesradio.se

Åsa Hallerbäck Thedéen

asa.hallerback_thedeen@sverigesradio.se
Svein Martinsen. Foto: Thomas Carlgren

Svein Harald Martinsen

svein.martinsen@sverigesradio.se
VISA ALLA
Anders Jonhäll. Foto: Bo Söderström.

Anders Jonhäll

Stämledare

anders.jonhall@sverigesradio.se
arrow

Vakans

Stämledare

Julia Crowell. Foto: Thomas Carlgren

Julia Crowell

Tjänstledig

julia.crowell@sverigesradio.se
Linda Taube. Foto: Thomas Carlgren

Linda Taube

Även piccola

linda.taube@sverigesradio.se
arrow

Guro Pettersen

Vikarie

guro.pettersen@sverigesradio.se
VISA ALLA
Niklas Andersson. Foto: Thomas Carlgren

Niklas Andersson

Stämledare

niklas.e.andersson@sverigesradio.se
Andreas Sundén. Foto: Thomas Carlgren

Andreas Sundén

Stämledare

andreas.sunden@sverigesradio.se
Dag Henriksson. Foto: Thomas Carlgren

Dag Henriksson

Även essklarinett

dag.henriksson@sverigesradio.se
Mats Wallin.Foto: Thomas Carlgren

Mats Wallin

Även basklarinett

mats.wallin@sverigesradio.se
VISA ALLA
Eriika Nylund. Foto: Thomas Carlgren

Eriikka Nylund

Stämledare

eriikka.nylund@sverigesradio.se
arrow

Vakans

Stämledare

Riikka Repo. Foto: Bo Säöderström

Riikka Repo

Alternerande stämledare

riikka.repo@sverigesradio.se
Elisabeth Arnberg. Foto: Thomas Carlgren

Elisabeth Arnberg

Tjänstledig

elisabeth.arnberg@sverigesradio.se
arrow

Ylva Lundén-Welden

Vikarie

ylva.lunden-welden@sverigesradio.se
VISA ALLA
Jan-Erik Gustafsson. Foto: Thomas Carlgren

Jan-Erik Gustafsson

Solocellist

jan-erik.gustafsson@sverigesradio.se
arrow

Vakans

Solocellist

Ulrika Edström. Foto: Thomas Carlgren

Ulrika Edström

Alternerande solocellist

ulrika.edstrom@sverigesradio.se
Erik Williams. Foto: Thomas Carlgren

Erik Williams

Tjänstledig

erik.williams@sverigesradio.se
arrow
arrow

Mattias Rodrick

Vikarie

mattias.rodrick@sverigesradio.se
VISA ALLA
Hans Larsson. Foto: Thomas Carlgren

Hans Larsson

Stämledare

hans.i.larsson@sverigesradio.se
Chris Parkes. Foto: Thomas Carlgren

Chris Parkes

Stämledare

chris.parkes@sverigesradio.se
arrow

Vakans

VISA ALLA
Emmanuel Laville. Foto: Thomas Carlgren

Emmanuel Laville

Stämledare

emmanuel.laville@sverigesradio.se
Bengt Rosengren. Foto: Thomas Carlgren

Bengt Rosengren

Stämledare

bengt.rosengren@sverigesradio.se
Sofi Berner. Foto: Thomas Carlgren

Sofi Berner

Även engelskt horn

sofi.berner@sverigesradio.se
VISA ALLA
Henrik Blixt. Foto: Thomas Carlgren

Henrik Blixt

Stämledare

henrik.blixt@sverigesradio.se
Fredrik Ekdahl. Foto: Thomas Carlgren

Fredrik Ekdahl

Stämledare

fredrik.ekdahl@sverigesradio.se
Katarina Agnas. Foto: Bo Söderström.

Katarina Agnas

Även kontrafagott

katarina.agnas@sverigesradio.se
VISA ALLA
Håkan Björkman. Foto: Thomas Carlgren

Håkan Björkman

Stämledare

hakan.bjorkman@sverigesradio.se
Mikael Oskarsson. Foto: Thomas Carlgren

Mikael Oskarsson

Stämledare

mikael.oskarsson@sverigesradio.se
arrow

Vakans

John Lingesjö. Foto: Thomas Carlgren

John Lingesjö

Bastrombon

john.lingesjo@sverigesradio.se
VISA ALLA
Tomas Nilsson. Foto: Thomas Carlgren

Tomas Nilsson

Stämledare puka

tomas.nilsson@sverigesradio.se
Karl Thorsson. Foto: Thomas Carlgren

Karl Thorsson

Stämledare slagverk

karl.thorsson@sverigesradio.se
Mats Nilsson. Foto: Bo Söderström.

Mats Nilsson

Alternerande stämledare slagverk

mats.s.nilsson@sverigesradio.se
arrow

Pelle Jacobsson

Vikarie

pelle.jacobsson@sverigesradio.se
VISA ALLA
Lennart Nord. Foto: Thomas Carlgren

Lennart Nord

Stämledare

lennart.nord@sverigesradio.se
Lisa Viguier Vallgårda. Foto: Thomas Carlgren

Lisa Viguier Vallgårda

Stämledare

lisa.viguier-vallgarda@sverigesradio.se
Tarjei Hannevold. Foto: Thomas Carlgren

Tarjei Hannevold

Stämledare

tarjei.hannevold@sverigesradio.se
arrow

Gianluca Calise

Stämledare

gianluca.calise@sverigesradio.se
arrow

Vakans

VISA ALLA